Uluslararası alanda tanınmış bir mimar, yazar, araştırmacı ve eğitimci.

Mazria, 21. yüzyılın sorunları için gerçek çözümler üreten bir düşünce kuruluşu olan Architecture 2030’un kurucusu ve CEO’su.

Yapılı çevrede; kentleşme, iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, enerji tüketimi, güneş enerjisi ve sera gazı emisyonları konuları üzerine yaptığı araştırmalar ile dünyamızı yeniden şekillendirmede mimarlık, planlama, tasarım, mühendislik ve binanın rolünü yeniden tanımlıyor.

Mazria, karbon nötr ve esnek yapılı ortamların arkasındaki ilkeleri dünya çapındaki mimarların, planlamacıların ve tasarımcıların parmak uçlarına koyan devrim niteliğinde yeni bir platform olan 2030 paletini oluşturdu.

Yüzyılın ortalarına kadar yerleşik ortamda sıfır CO2 emisyonu elde etmek için esnek bir yaklaşım sağlayan ‘sıfır emisyon yol haritasını’ Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne (UNFCCC) teslim etti. Dünya çapında 124 ülkede International Union of Architects - Uluslararası Mimarlar Birliği (1.3 milyondan fazla mimarı temsil eder) tarafından kabul edilen 2050 zorunluluğu– karbon nötr standartlara planlamak ve tasarlamak için taahhüt – yayınladı.


Edward Mazria, Design Future Council 'nin kıdemli üyesi, Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü'nün Onursal üyesi, American Institute of Architects - AIA üyesi. Illinois Institute of Technology'den Onursal bir Mimarlık doktoru derecesi bulunuyor.

Sahip olduğu ödüllerden bazıları; 2021 yılında aldığı American Institute of Architects (AIA) Tasarım Ödülü, American Planning Association Ödülü, Metropolis Dergisi tarafından verilen Game Changers Ödülü, Pratt Institute tarafından layık görülen Distinguished Career Ödülü.