Kentsel Tasarım ve Planlama Hizmetleri Lideri Arup Türkiye

1993-1998 yılları arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde Lisans eğitimini tamamlayan Erten, aynı kurumda 1998- 2000 yılları arasında Kentsel Tasarım üzerine Yüksek Lisans eğitimini almıştır. 2001 yılında Helsinki Teknoloji Üniversitesi Mimarlık bölümünde araştırmacı olarak görev alan Erten, 20 yılı aşkın süredir hem akademik hem de profesyonel anlamda kentsel tasarım alanında çalışmaktadır. Uzun dönemli bir yarışmalar geçmişi olup, bugüne kadar 40’tan fazla kentsel tasarım ve mimari proje yarışmasına katılmış ve 6’sı birincilik olmak üzere toplam 18 yarışmada ödül alan ekiplerde yer almıştır.

Türkiye’deki belediyelerle kentsel tasarım alanında çalışma deneyimi vardır. Kendi mimarlık ve tasarım ofisi olan 8arti Mimarlık ve Kentsel Tasarım’da 13 yıllık yöneticilik ve projecilik tecrübesi üstüne, Arup’ta büyük-ölçekli masterplan ve planlama projelerinde mühendislik tabanlı bütünleşik ve sürdürülebilir çözümler üzerine çalışmaya başlamıştır. Özel uzmanlık alanları şunlardır: Kamusal alanların tasarımı, masterplanlar, sağlıklı sokaklar yaklaşımı, UN-Habitat Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin kentsel tasarım projelerine entegrasyonu, yaya odaklı sürdürülebilir kentsel hareketlilik.

2012 yılından beri aktif olarak çeşitli üniversitelerde kentsel tasarım dersleri ve mimarlık stüdyolarına katkı vermektedir. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi kadrosunda misafir öğretim görevlisi olarak yer almaktadır. İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından fonlanan Küresel Geleceğin Şehirleri Programı’nın Türkiye’de Arup tarafından yürütülen projeleri arasında yer alan Çankaya Sağlıklı Sokaklar Projesi’nin yerel ekip lideridir. Aynı zamanda Arup bünyesinde Kentsel Tasarım ve Planlama Hizmetleri Lideri olarak görevine devam etmektedir.