Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Lisans eğitimini tamamlayan Fatma Şahin, iş hayatına Sanko Holding’de İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak başladı. 18 yıl boyunca aynı kurumda çalışan Şahin, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyesi oldu. 2002 genel milletvekili seçimlerinde Gaziantep’ten ilk kadın milletvekili olarak seçildi. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisinde 22. 23. ve 24’üncü yasama dönemlerinde Gaziantep Milletvekili olarak görev yaptı.

2011 genel milletvekili seçimi sonrasında kurulan 61’inci hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kurucu Bakanı olarak görevlendirildi. Böylelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın Bakanı unvanını aldı. 2016 – 2019 yılları arasında Şahin, Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanı, 2016-2019 yılları arasında Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Başkan Yardımcısı ve 2016-2019 yılları arasında ise Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölümü (UCLG-MEWA) Başkanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca Şahin, 2014 yılından bu yana Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde tekrar Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Şahin, 2021’de OECD Şampiyon Başkanlar Girişimi’ne Türkiye’den seçilen ilk belediye başkanı oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Fatma Şahin önderliğinde 2011 yılında Türkiye’de İklim Değişikliği Eylem Planını hazırlayan ilk belediye oldu. Şahin, 2021 Kasım ayı itibarıyla Gaziantep’in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Yeşil Şehir programına dahil edildiğini açıkladı. Bunun yanı sıra, UN Habitat, London School of Economics ve Institute for Innovation and Public Purpose tarafından oluşturulan Council on Urban Initiatives kurucu üyesi oldu. Şahin, iklim değişimi, yeşil dönüşüm ve çevre dostu ulaşım gibi konularında çeşitli zirvelerde konuşma yapmaktadır.  Evli ve iki çocuk annesi olan Şahin, halen Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir