Yeşil Rapido

Dünya, çevremiz ve hayatlarımız değişiyor, yenileniyor. Yüz yıllar önce tarihte yaşanan afet ve salgınlar, kentlerin ve yapıların yeniden tasarlamasını, yaşamların değişmesini sağladı.

Bugün beklenmedik şekilde hayatlarımızı etkileyen salgın ise doğayı, dünyayı gelecekte de etkileyeceğe benziyor. Bu aşamada kentleri, yapıları tasarlayan mimarlar ve mekânları yaratan iç mimarların yeniden düşüneceği değerler olacak.

Yeşil Rapido daha önceki yıllardaki gibi “sürdürülebilirlik” temasını, günümüzün koşulları ve değişkenlerini gözeterek inceliyor.

Sürdürülebilirliğin sadece yeşil binalar ve sertifikalar çerçevesinde incelenen bir kavram değil, geleceğimizi şekillendiren mimari çalışmalarda, yapı malzemelerinde, insan odaklı teknolojilerde aranması gereken bir kavram olduğunu tekrar hatırlatıyor.

İyi yaşamın sadece iyi tasarlanmış alanlar ile olmayacağı artık ortada. Konut, restoran ya da otel, artık güven veren – güvende hissettiren yaşam alanlarının doğal malzemeler, UV ya da Hepa filtrelerin, dezenfeksiyon yapılmaya uygun iç mekânların, temassız uygulamaların, karbon salınımı değerlerinin, biyofilik tasarımın düşünüleceği günler pek yakında.

Sürdürülebilirlik konusu daha önce hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.
Sizleri mimarlığı ve çevresel etkilerini düşünen, daha sağlıklı bir gelecek için somut öneriler sunan bir konferans serisine davet ediyoruz.

Selin Uysal

ArcheThink Danışmanlık Kurucusu
hello@archethink.com

Mimarlık ve tasarım iletişimi stratejileri üzerine çalışan ArcheThink Danışmanlık’ın kurucusu.
Kariyerinin başında Franke, Ariston gibi yapı ürünleri üzerine çalışan şirketlerde görev aldı. Çalışma hayatının büyük bir kısmında Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubunda Müşteri İlişkileri Departmanında çalıştı. Mimar ve iç mimarlar ile iletişim projeleri geliştirdi, yönetti. 2018 yılında mimarlık ve tasarım iletişimi stratejileri üzerine çalışan ArcheThink Danışmanlık’ı kurdu.

Design Week Turkey, Genç Mimarlar Seçkisi &Sergisi (GEMSS), Architect @Work gibi ulusal ve uluslar arası projelerde İçerik Yöneticisi, Proje Koordinatörü gibi görevler aldı . Mimarlık içerikli pek çok online etkinlik için içerik geliştirdi, etkinliklerin yürütücülüğünü yaptı. Halen kurucusu ArcheThink Danışmanlık ile mimarlık ve tasarım alanında danışmanlık hizmeti veriyor, şirketlerin kurum kimliklerine özel projeler üretiyor.

Sevda Yayla

Ekoyapı Dergisi Kurucusu & Genel Yayın Yönetmeni
sevda@ekoyapidergisi.org

Şehir ve Bölge Planlama eğitimi aldı. Kurumsal haritacılık sektöründe 9 yıl çalıştıktan sonra kendi şirketini kurarak yayıncılık hayatına başladı. İlk olarak geri dönüşüm ve çevre teknolojieri konusunda yayınlanan Türkiye'nin ilk çevre dergisi olan 'Recycling Teknoloji' dergisini yayınladı. 2010 yılında 'Ekoyapı Yapı ve Yerleşimler' dergisini sektöre kazandırdı. Mimarlık, inşaat ve yapı sektörünü çevresel etkileri boyutundan ele alan Ekoyapı Dergisi 11 yıldır aralıksız olarak yayınlanmakta, ülkemizde sürdürülebilir mimari ve çevre dostu yapı malzemeleri sektörünün gelişiminde rol oynamaktadır.

2013 yılında şirket bünyesinde Yeşil Rapido markası ile organize edilen Eğitim ve Konferans organizasyonlarının genel koordinatörlüğünü gerçekleştirdi. Günümüzde hitap ettiği sektöre gerek basılı gerekse online platformlardaki yayınları, Yeşil Rapido organizasyonu ve kurumlara özel projeleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.