Selçuk AVCI
Kurucu Ortak, BSc., B.Arch, RIBA, TMMOB

Selçuk Avcı kariyeri boyunca mimari teori ve pratiği dengelemeye çalışmış, mimarlık çalışmalarının yanı sıra son yıllarda danışman ve proje geliştiricisi olarak görev yapmıştır. Bunun yanı sıra, bütüncül tasarım fikrini her zaman ön planda tutmuş ve bu fikri yapı tasarım ve geliştirme aktivitelerinin odağına almıştır.

1961 yılında doğan Selçuk Avcı, İngiltere’de Bath University’den mezun olmuştur. Architectural Association (AA), London University Bartlett School of Architecture, Bath University School of Architecture, The Delft Technical University ve Ljubljana University School of Architecture gibi bir çok üniversitede ziyaretçi öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Buna ek olarak son yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültelerinde ders vermiştir. Sürdürülebilir tasarım alanında dünyada önde gelen Feilden Clegg Bradley Design, Energy Conscious Design Architects ve ARUP Associates gibi kurumlarda Ekolojiye duyarlı tasarım konusunda sağlam bir profesyonel deneyim edindikten sonra 1988’de Londra’da AVCI ARCHITECTS’i kurmuş ve İngiltere, Türkiye, İtalya, Slovenya, Macaristan, Gana, Kongo, Nijerya, Benin, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Montenegro ve Suudi Arabistan’da birçok projeye imza attı.

2007’de Markus Lehto’yla birlikte, büyük ölçekli kentsel projelerde stratejik düşünme hizmeti sağlayan gayrimenkul danışmanlık şirketi URBANISTA’yı kurdu.

2018’de ise kolektif ve işbirliğine dayalı bir etkinlik platformu ve sanat merkezi olan, mimari, şehircilik ve tasarım alanlarında multidisipliner çalışma stratejileri aracılığıyla yenilikçi düşünceyi geliştirmeyi hedefleyen THE CIRCLE’ın ortak kurucularından biri oldu.

Selçuk Avcı’nın yürüttüğü uygulamalar uluslararası ve ulusal sayısız ödül kazanmış ve çalışmaları birçok dergide yayınlanmıştır. Bunlardan en dikkate değer olanı şirketi AVCI ARCHITECTS’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi”nde yer almasıdır. İngiltere’de projeleri, Royal Holloway University International Centre için verilen RIBA Regional Award ve The Wildfowl and Wetlands Trust’ın Genel Merkezi için verilen Queen’s Civic Trust Award ve en iyi mimari için verilen The Building Award’ın da aralarında olduğu birçok ödüle layık görülmüştür. Türkiye’de ise TOKİ tarafından açılan plan tasarım yarışmasında birincilik almıştır. AVCI ARCHITECTS ayrıca Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Ankara’daki genel merkezi için açılan yarışmayı kazanmıştır. Bu genel merkez binası Türkiye’de labirent yeraltı soğutma sistemini ilk kullanan proje olmuş ve LEED Platin statüsü ve birçok uluslararası ödül kazanmıştır.